Onni matala nojatuoli
Matalaselkäinen versio Onnista: sama kiintoverhoiltu puurunko ja tukevat käsinojat, mutta kevyempi ilme. Sopii sinne, missä korkea selkänoja veisi tilan tuntua — keittiön nurkkaan, makuuhuoneeseen tai työhuoneeseen. Istuinkorkeutta on helppo säätää vaihtamalla jalat eri korkuisiin.
Kolme valintaa, sitten tuote on valmis tilattavaksi.
Altamura 107
Altamura 113
Altamura 124
Altamura 130
Altamura 141
Altamura 195
Altamura 407Tahrat lähtevät pelkällä vedellä. Altamura on AquaClean-kangas: kuidussa oleva molekyylikerros estää lian pääsyn kankaan rakenteeseen, joten kahvi- ja viinitahrat pyyhkiytyvät vedellä eikä kemikaaleja tarvita. Kangas on myös vesipestävä.
Kestää kovaa kulutusta. Hankauksenkesto on yli 80 000 kierrosta ja nyppyyntymisen arvosana täydet 5/5. Syttyvyysluokka riittää julkitilakäyttöön.
Turvallinen ja hygieeninen. Altamura on Oeko-Tex-luokkaa 1 — korkein luokka, jonka testattu turvallisuus soveltuu vauvanvaatteisiin. Safe Front -ominaisuus hylkii bakteereja ja viruksia, ja se säilyy pesussakin. Kangas ei sisällä PFC-yhdisteitä, ja se on hiilineutraali.
Matala selkä, tukevat käsinojat. Istuintyyny on jämäkkää erikoiskimmovaahtoa ja palautuu muotoonsa. Kiintoverhoilu pitää linjat siisteinä: päälliset eivät veny käytössä. Puiset käsinojat auttavat ylösnousussa, ja istuinkorkeutta saa säädettyä jalkoja vaihtamalla.
Kotimaista käsityötä. Onni tehdään Norosen omalla tehtaalla Rautalammilla, ja rungolle ja jousistolle annetaan 15 vuoden takuu.
Mitat ja materiaalit
Näytä materiaalit ja muut tiedot
Istuintyynyssä on erikoiskimmoinen vaahto ja pinnassa vielä kimmoisampi kerros, joten istuin palautuu muotoonsa. Selkänojassa on pehmeämpi pehmuste. Jousituksen päällä käytetään erikoisjäykkää kangasta.
Istuimen irtohuppu helpottaa puhtaanapitoa ja suojaa myös selkänojan etureunaa noin 10 cm matkalta ylöspäin. Huppu kiinnittyy tarralla selkänojan takaa ja tuolin alaosasta.
Istuintyynyn kosteussuoja on saatavana erikseen.
Molemmat tilataan puhelimitse — samoin muut jalkakorkeudet.
Onni syntyy käsityönä Rautalammilla
Tuoli ei tule liukuhihnalta: runko sahataan, kootaan ja verhoillaan käsin saman verstaan sisällä. Rautalammin tehtaalla työskentelee pieni, pysyvä tekijäjoukko — sama käsipari voi vastata tuolista alusta loppuun.
Se näkyy takuussa: Onnille annetaan 15 vuoden runko- ja jousitakuu, koska Noronen seisoo oman tekemisensä takana.
Lue Norosesta yrityksenä
Tehty Suomessa
Onni valmistetaan Norosen tehtaalla Rautalammilla. Valitsemalla tämän tuotteen tuet suomalaista työtä.
Allergiaystävällinen
Yhteistyössä Allergia-, Iho- ja Astmaliiton kanssa. Tuotteet täyttävät tiukat allergiakriteerit ja sopivat herkimmillekin.
Tiesitkö, että Onnista on myös toinen malli?
Sama puurunko, samat käsinojat ja sama kotimainen käsityö — vain selkänojan korkeus ja kangas vaihtuvat.

